Dijital Dönüşüm İle İşinizi Büyütmek İçin Tavsiyeler

Dijital Dönüşüm İle İşinizi Büyütmek İçin Tavsiyeler

Pazarlama Stratejisi
Etkili dijital pazarlama ile, belirli sonuçlara ulaşmak için doğru bir stratejiniz olmalı. Dijital pazarlamadan ne beklediğinizi bilmek, hedef kitlenizi doğru belirlemek, sizi sonuca götürecek en önemli unsurlardır. Dijital dünyadan beklentilerinizi en başında doğru tespit ederseniz, hedef kitle iletişiminden kampanya modellerine kadar uzanan süreçte tutarlı bir yol izlemiş olursunuz.

Marka ve Kurum Kimliği
Marka oluşturma, logonuz, renk düzeniniz, fontlarınız ve düzeniniz gibi faktörleri içeren şirketinizin görsel kimliğine büyük ölçüde hitap eder. Bununla birlikte, marka kimliğinin tüm medya mesajlaşmalarını içermesi ve bir slogan, başlık ve anahtar önerileri içermesi gerekebilir. Bir marka yaratırken onu bir iletişim figürü olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Markanızın oluşturacağı her algı, ilerideki başarısını olumlu ya da olumsuz etkileyecektir. Sıfırdan bir marka oluştururken logonuz ile vermek istediğiniz mesajın müşteri tarafından nasıl algılanacağını, kurumsal kimliğiniz ile dışavurumunuzu aslında kurum içinde ne kadar işselleştirdiğiniz arasında uyumlu ve dengeli bir bütünden bahsediyoruz. J.Kapfarer’in Kurum Kimliği Prizması bu anlamda sizin en önemli formülünüz olacaktır.

Web Sitesi
Web sitenizin sizin en önemli vitrininiz olduğunu unutmayın. Sitenizi oluştururken mutlaka kullanıcı deneyimini gözetin. Sizin vermek istediğiniz bilgiler, öne sürdüğünüz ürün ve hizmetler yerine kullanıcı ihtiyaçlarına yönelin. Hangi ihtiyacı nasıl çözdüğünüzü göstermek çok daha samimi bir iletişim yoludur.

Arama Motoru Optimizasyonu / SEO
Arama Motoru Optimizasyonu; arama motorlarının site içerisinde arama yapan kullanıcılarına doğru tavsiyelerde bulunabilmesi adına web sitemizdeki teknik ve içerik düzenlemelerimizin tamamına verilen addır. Arama motorları “tavsiye” algoritmalarını sürekli yenilerler. Bu nedenle SEO çalışması bir kez başlayan ancak sürekli takip edilmesi gereken bir çalışmadır.

Şirketinizin web sitesinin SEO sürecinde mutlaka profesyonel danışmanlarla ilerleyin.

İçerik Planlama
Dijital pazarlama uzmanları dünyanın neresinde olursa olsun, içerik pazarlamanın arama ve sosyal programların bir parçası olduğunun farkındadır ve satın alma döngüsünün her aşamasında kritik bir rol oynadığını bilir. Fakat pek azı bunun gerçekten işe yaradığının farkındadır.

Rekabet sert ve acımasız. Çok fazla şirket stratejik bir plan oluşturmadan dijitale giriş yapıyor. Mutlak başarı için uzun vadeli ve sistemli düşünmek fayda sağlayacaktır. İçeriğinizi planlayın, uygun zamanı geldiğinde uygun platformlarda paylaşın. Unutmayın: “Content is King!”

İçerik Oluşturma
Dijital pazarlama süreçlerinde firmaların en çok korktukları şeylerden birisi de firma ve sektör hakkında içerik üretmektir. Herkes işinde uzman olduğunu ileri sürer, ancak pek azı bunu ifade eder. Bu durum hemen tüm sektörler için geçerli. Bu olumsuz durumu tersine çevirmek için önünüzde büyük bir fırsat var. En yakın rakibiniz henüz nereden başlayacağını bilmiyorken geçin klavyenin başına ve yazmaya başlayın. İşinizle ilgili üreteceğiniz her içerik, uzun vadede kalıcı bir fayda olarak kayıt altına alınacaktır.

Bireysel Blog
İçerik oluştururken şöyle bir okul yıllarınızı hatırlayın. Kompozisyon dersleri, giriş gelişme sonuç, dil bilgisi kuralları, özel isimler, dahi anlamındaki “da” lar, bağlaç olan “ki” ler… Yazınızdaki özen okuyucu tarafından büyük bir hassasiyetle farkedilecektir. Yazısına özen gösteren işine de özen gösterir.

İçeriğinizi Duyurun
Hazırladığınız içeriği dijital dünyada paylaşabileceğiniz pek çok platform var. Bu platformların başında “Sosyal Medya” yer alıyor. Blog postları, İnfografik çalışmalar, slide sunumlar, keynote prezantasyonlar ve e-kitaplar… En yaygın ve en çok kullanılandan başlayın. Siz ürettikçe piramit sizi yukarı çekecektir.

İtibar Yönetimi
Eskiden bir esnafın itibarı yaşadığı kasabadaki davranışlarıyla ölçülürdü. Tüm kasaba halkı itibarlı esnafa yönelir, diğerleri bu yönelimin dışında kalırdı. Doğal seleksiyon…

Dijital dünyada kasabamızın yerini 8 milyarlık bir çevrenin aldığını düşünürsek itibarımız için çok daha dikkatli olmamız gerektiğini görebiliriz. Attığımız her adımın dijital ayak izleri yarattığı bir ortamda bu tehlikeli süreci lehimize çevirebiliriz. Arama motorlarında sizin ya da şirketinizin hakkında olumsuz bir verinin dolaşmasına izin vermeyin. Bunu önelemenin pek çok yolu var, dijital pazarlama profesyonellerinden destek isteyin.

Videolar Hazırlayın
Sosyal medyada en çok tüketilen içerikler ezici bir çoğunlukla video içeriklerdir. Son yıllarda hayatımıza giren yeni sosyal medya araçlarının tamamının görsel ve video içerik kanalları olması tesadüf değil. Instagram, Snapchat, Scope en çok kullanılan sosyal medya kanalları.

Sosyal Medya Pazarlama
Sosyal medya size ergen gevezeliği gibi görünebilir. Ancak 1,6 Milyarlık nüfusu ile Facebook’un Çin’den daha kalabalık bir nüfusa sahip olduğunu inkar edemeyiz. Ürününüzü insanların görmesini istiyorsanız onların bulundukları yerlerde siz de yer almalısınız. Sosyal mecralarda yerinizi alın.

Kaynak:https://onedio.com

 

Bu gönderiyi paylaş

WeCreativez WhatsApp Support
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilir canlı destek alabilirsiniz.
Size nasıl yardımcı olabilirim?